Artur Pomierny

116 Recenzja „EGOEXI”

#116 Recenzja "EGOEXI"

"EGOEXI" Artur Pomierny

Recenzja

Październik 2020

Wstęp

Gdy Wydawnictwo Oficynka zaproponowało mi objęcie patronatem medialnym debiutanckiej powieści z gatunku fantastyki „EGOEXI” autorstwa Artura Pomiernego byłam zachwycona! Uwielbiam debiuty, a ta powieść zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Artur Pomierny, moim zdaniem, stworzył coś nowego w nurcie fantastyki. Jest to historia bardzo niepokojąca. Autor wykazał się tutaj dużą wiedzą z zakresu polityki i geopolityki. Dodatkowo mistrzowsko połączył wątki szpiegowskie i wojenne. Przedstawił Czytelnikom niepokojącą wizję niedalekiej przyszłości, w której losy ludzkości zależą od pewnego wynalazku. Zaliczam tę powieść do książek innych niż inne. Dlaczego? O tym dowiecie się, czytając dalszą część mojej recenzji.

Fabuła i bohaterowie

Zaczynając lekturę „EGOEXI” po kilku stronach odkryłam, że fabuła nie jest tutaj liniowa. Wręcz przeciwnie. Najpierw trafiamy do 2015 roku. Tutaj cieszyłam się, że poznałam głównego bohatera tej historii. Jednak Autor miał zupełnie inny pomysł na swoją opowieść. Chwilę później trafiamy do 2035 roku. Artur Pomierny „przerzuca” Czytelnika z miejsca na miejsce. Odwiedzamy Stany Zjednoczone, by za chwilę odkryć, co się dzieje w okupowanej przez Rosjan Polsce. Za chwilę uczestniczymy w rozmowie rosyjskich generałów i poznajemy pewnego agenta CIA, który będzie miał do wypełnienia niebezpieczną misję. Pozornie tych historii nic nie łączy. Jednak po przeczytaniu kilkudziesięciu stron odkryłam, że powoli wszystkie wątki i postaci się ze sobą splatają. Autor nie pozostawił tutaj absolutnie niczego przypadkowi. Lekturę trzeba czytać bardzo uważnie – każde zdanie, każda przedstawiona scena i rozmowa mają znaczący wpływ na dalszy przebieg akcji.

Podobnie wygląda sytuacja z bohaterami tej powieści. Nie jestem w stanie wyłonić jednej, wiodącej postaci. Poznamy pewnego rosyjskiego lekarza Aleksandra Sorokina, który pracuje w łódzkiej przychodni. Spotkamy walecznego Kubę – dowódcę oddziału Polskiej Gwardii Walczącej, który przechwytuje rosyjskie transporty na drogach pod Poznaniem. Pojawi się tajemniczy agent CIA Felix Sikora, który ma od wypełnienia misję na okupowanych ziemiach. W Polsce znajdzie się również kobieta, która szuka dawno utraconej miłości… Wszystkie te postaci mają wpływ na tę historię. Nie każdy bohater jest tym za kogo się podaje. Każdy ma swoje tajemnice i cele… Jeśli chcecie poznać ich sekrety, to koniecznie sięgnijcie po tę powieść.

USA i Rosja

Ci, którzy choć w niewielkim stopniu interesują się polityką światową, doskonale wiedzą, że pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi na przestrzeni wieków wybuchały liczne, różnego rodzaju konflikty. Była zimna wojna, wyścig zbrojeń oraz walka na polu naukowym. W powieści „EGOEXI” Rosja zaatakowała Polskę. Warszawa została częściowo zbombardowana. Jednak czy to Rosjanie zrzucili bombę? Trwają rozmowy nad przeniesieniem stolicy do Poznania lub Wrocławia. Tutaj amerykańscy sojusznicy mają bardzo wiele do powiedzenia. Wysyłają Felixa Sikorę, który ma dostać się do ukrytej bazy walczących Polaków. Ma on odnaleźć pewnego Generała oraz dowiedzieć się, co stało się z poprzednim agentem, który nieoczekiwanie zniknął:

„Twoim celem jest skontaktowanie się z polskim ruchem oporu, w tym ze wspomnianym w zeznaniu mężczyzną o imieniu Kuba. Musisz ustalić też, kim jest ich tajemniczy dowódca. Wszyscy jesteśmy ciekawi, dlaczego i jakim cudem tak skutecznie tych personaliów bronią. Na koniec musisz odnaleźć, najlepiej żywego, Jacka Louda. Będziesz tam naszym głównym agentem, oczami i uszami Agencji, dostaniesz wszelkie pełnomocnictwa”.

Czy Felix wywiąże się ze swojego zadania? Jaki wpływ na powodzenie jego misji będzie miało pojawienie się pewnej kobiety w bazie partyzantów? Dziewczyna za wszelką cenę pragnie odnaleźć Kubę. Chce mu opowiedzieć pewną wstrząsającą historię, jednak czy zdąży? W tym czasie Rosja eksperymentuje z ludzką świadomością. Czy dzięki temu wynalazkowi będzie można odzyskać, to co dawno utraciliśmy?

„Może przyjdzie taki dzień, że wielka miłość będzie do odtworzenia z kilku strzępów nieśmiertelnych wspomnień”.

Czy ten czas właśnie nadszedł? Czy możliwe będzie odzyskanie ukochanych osób? A może EGOEXI zapoczątkuje upadek ludzkości i będzie bronią w rękach szalonych naukowców? Jeśli chcecie poznać wizję świata, jaką stworzył Artur Pomierny, odkryć waleczność kolejnego pokolenia Polaków i prawdziwy cel szokujących eksperymentów, to koniecznie sięgnijcie po tę powieść!

Podsumowanie

EGOEXI - Artur Pomierny

Debiut Artura Pomiernego zrobił na mnie ogromne wrażenie. „EGOEXI” to jedna z tych lektur, które skłaniają do wielu refleksji i zastanowienia się nad tym, dokąd zmierza nasz świat. To nie tylko doskonała powieść z gatunku fantastyki. To także historia szpiegów, podwójnych, a czasem nawet potrójnych agentów. Był moment, że zastanawiałam się, czy sami bohaterowie wiedzą, do czego tak naprawdę dążą. Konflikt Polaków z Rosjanami, sojusz ze Stanami Zjednoczonymi i wątek utraconej miłości w tle. Wszystko to doskonale się łączy i splata w logiczną całość. Dzięki licznym „przeskokom” w fabule akcja tej historii jest wartka. Do czego tak naprawdę ma posłużyć eksperyment? I czy to na pewno Rosjanie są głównymi agresorami, którzy pragną dominacji w Polsce?

Po lekturze „EGOEXI” w mojej głowie do tej pory krąży wiele pytań i domysłów odnoście wydarzeń przedstawionych przez Artura Pomiernego. Jedno jest pewne – wizja przyszłości ukazana przez Autora wywołuje j niepokój, w końcu 2035 rok nie jest aż tak odległy… A może takie eksperymenty już trwają, a my o tym nie wiemy? Gorąco polecam tę powieść wszystkim miłośnikom fantastyki. Jeśli lubicie czytać o eksperymentach, walkach rozgrywających się na tle światowej polityki, to jest to lektura zdecydowanie dla Was! Zanurzcie się w tym świecie, dajcie się porwać wizji Autora. Ja niecierpliwie czekam na kontynuację tej niesamowicie wciągającej historii!

Kilka słów o Powieści

Kilka słów o Autorze

Artur Pomierny

Artur Pomierny (ur. 1987) – rodowity mieszkaniec Mińska Mazowieckiego. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej. Pracuje w warszawskiej firmie szkoleniowej. Obserwator polityki i miłośnik geopolityki. Zwolennik sztuki budzącej niepokój.

Debiutuje w 2020 r. powieścią science fiction EGOEXI.

Artur Pomierny

Olimpia

Udostępnij

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne prace

Czteropalczaści - Marcin Masłowski

Recenzja „Czteropalczaści” Marcin Masłowski | #141 |

Marcin Masłowski
Karuzela - Justyna Balcewicz

Recenzja „Karuzela” Justyna Balcewicz | #140 |

Justyna Balcewicz
Dom, który widział zbyt wiele

Recenzja „Dom, który widział zbyt wiele” Aneta Grabowska | #139 |

Aneta Grabowska
error: