Haruki Murakami

Zniknięcie słonia

Haruki Murakami

"Zniknięcie Słonia"

Antologia „Zniknięcie słonia” składa się z siedemnastu krótkich opowiadań. Niektóre były już publikowane lata temu, więc dla tych, którzy kochają Harukiego Murakamiego nie jest to nowość. Jednak to doskonała lektura dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym japońskim autorem. Jego sposób pisania jest specyficzny, pełno w nim zaskakujących, pogmatwanych sytuacji i bohaterów z pogranicza absurdu, nie brakuje również nostalgii. Sam język też jest dziwaczny, czasem rozwlekły, pełen filozofii i spostrzeżeń autora odnośnie świata i ludzi. Jeśli jeszcze nie znacie twórczości Murakamiego, to gorąco polecam opowiadania, w których bohaterowie są zbliżeni do siebie, a w ich życiu dzieją się magiczne i absurdalne rzeczy.

Haruki Murakami "Zniknięcie słonia"
Haruki Murakami "Zniknięcie słonia"
Haruki Murakami "Zniknięcie słonia"

„Możesz się wściekać, ile chcesz, ale nic nie poradzisz na to, na co nic nie poradzisz”

„W tym zbiorze opowiadań, podobnie jak w Przygodzie z owcą i w Końcu Świata, Haruki Murakami powodowany geniuszem i odrobiną szaleństwa przypuszcza frontalny atak na normalność, zmieniając i całkowicie dowolnie kształtując rzeczywistość. Ptak nakręcacz każdego dnia nakręca sprężynę świata. Pracownik działu kontroli jakości doznaje olśnienia, patrząc na kangury, i dowiaduje się, czym jest wielka niekompletność. W ciało robotnika z fabryki słoni wnika od dawna poszukiwany przez policję tańczący karzeł. Atak irracjonalnego głodu powoduje, że młode małżeństwo dokonuje nocnego napadu na bar McDonalda. Dziewczyna odkrywa, że budzący grozę zielony zwierz, który rozkopuje ogródek, jest w niej zakochany, a ona nie potrafi mu się oprzeć.

Śmieszne, niezwykłe, wyjątkowe – wszystkie opowiadania zebrane w antologii Zniknięcie słonia są dowodem na to, że Haruki Murakami, mistrz formy, umie z całkowitą swobodą przekroczyć wszelkie granice między światem powieściowym i realnym.”

Źródło opisu: okładka powieści
Źródło okładki : zdjęcia autorskie

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne prace

"Komornik" Tomasz Cze

Komornik, czyli śmieszna opowieść o emigracji

Tomasz Cze
"Pokurcz" Krystyna Śmigielska

Pokurcz

Krystyna Śmigielska
Zbigniew Zborowski "Głos przeszłości"

Głos przeszłości

Zbigniew Zborowski
error: