Haruki Murakami

Norwegian Wood

Haruki Murakami

"Norwegian Wood"

Książka „Norwegian Wood” została wydana w Japonii w 1987 roku i przyniosła autorowi sukces. To opowieść o młodych ludziach wchodzących w dorosłość. Toru Watanabe poznaje Naoko. Dziewczyna ma bardzo depresyjną naturę. Nieco później w życiu chłopaka pojawia się wyzwolona i niezależna Midori. Powieść ukazuje losy bohaterów na tle końca szalonych lat 60-tych. Dzieci kwiaty, samobójstwa, szalona muzyka z tamtych lat… W tej powieści nie ma magii i surrealizmu, z których słynie Murakami. To bardzo smutna i nostalgiczna historia z niesamowitym ładunkiem emocji.

Haruki Murakami "Norwegian Wood"
Haruki Murakami "Norwegian Wood"
Haruki Murakami "Norwegian Wood"

„Wkrótce nadszedł sen i zamknął za mną ciężką, ołowianą bramę – po drugiej stronie snów nie było.”

„Ta nostalgiczna powieść zaczyna się od słów piosenki Beatlesów o tym samym tytule i tak jak ona opowiada o spotkaniu chłopaka z dziewczyną, które na zawsze go zmieniło. Przyniosła autorowi ogromny sukces. Tylko w Japonii sprzedano 3,5 miliona egzemplarzy.

Tokio, koniec lat sześćdziesiątych: jazz, wolna miłość, dzieci kwiaty, protesty na uczelniach. Toru Watanabe spotyka piękną Naoko. Ich wzajemna fascynacja i uczucie obciążone są samobójczą śmiercią wspólnego przyjaciela i depresyjną naturą dziewczyny. Wkrótce w życiu Toru pojawia się Midori, zwolenniczka niezależności i swobody seksualnej. Obie kobiety są dla niego bardzo ważne. W kręgu miłości, przyjaźni i śmierci Watanabe staje się dojrzałym mężczyzną.”

Źródło opisu: okładka powieści
Źródło okładki : zdjęcia autorskie

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne prace

José Saramago „Miasto ślepców”

Miasto ślepców

José Saramago
Paulo Coelho Piąta Góra

Piąta Góra

Paulo Coelho
Paulo Coelho Czarownica z Portobello

Czarownica z Portobello

Paulo Coelho
error: