José Saramago

Miasto ślepców

José Saramago

"Miasto ślepców"

Powieść „Miasto ślepców” José Saramago czytałam dwukrotnie. Za każdym razem robiła na mnie ogromne wrażenie i skłaniała do przemyśleń odnośnie woli walki i przetrwania. Sam pomysł napisania powieści o mieście nękanym przez epidemię ślepoty jest rewelacyjny. Dla mnie, miłośniczki słowa pisanego, wizja oślepnięcia jest przerażająca. Książka przedstawia ludzi gotowych do niesienia pomocy, ale także ukazuje gorszą stronę człowieczeństwa: tych, którzy żywią się ludzkim cierpieniem i wykorzystują cudzą nieumiejętność odnalezienia się w trudnych warunkach. Ekranizacja również robi wrażenie. Jest pełna brutalnych scen ukazujących ludzkie zezwierzęcenie.

José Saramago „Miasto ślepców”
José Saramago „Miasto ślepców”
José Saramago „Miasto ślepców”

„Pewnego dnia na nienazwane miasto w nienazwanym kraju spada epidemia białej ślepoty. Bez ostrzeżenia dotyka ludzi zajętych zwykłymi, codziennymi sprawami, nie oszczędzając nikogo – starców, dzieci, kobiet, mężczyzn, osób prawych i z prawością mających niewiele wspólnego, słabych i silnych.

Władze w pośpiechu zamykają pierwszą grupę w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym. Z dnia na dzień ta zamknięta społeczność zaczyna się rządzić własnymi, twardymi prawami, które szybko wyznaczają role ofiar i oprawców, poddanych i panów. I tylko jedna osoba wie, że nie wszyscy są ślepi. Ta powieść jest wstrząsającym i głęboko przenikającym czytelnika studium kondycji ludzkiej.

Ekranizacja powieści otworzyła Festiwal Filmowy w Cannes w 2008 roku. W rolach głównych Fernando Meirelles, reżyser Wiernego ogrodnika, obsadził plejadę gwiazd, m.in. Julianne Moore i Gaela Garcię Bernala.”

Źródło opisu: okładka powieści
Źródło okładki : zdjęcia autorskie

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne prace

Haruki Murakami "Norwegian Wood"

Norwegian Wood

Haruki Murakami
Paulo Coelho Piąta Góra

Piąta Góra

Paulo Coelho
Paulo Coelho Czarownica z Portobello

Czarownica z Portobello

Paulo Coelho
error: