"Tabakiera z Bagombo"
Dzięki swoim powieściom Kurt Vonnegut zdobył światowe uznanie jako jeden z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich drugiej połowy XX wieku. Mniej doceniany jest jego talent twórcy krótkich form, których również jest mistrzem. W latach 50.i 60. napisał ich kilkadziesiąt: publikowały je popularne wówczas czasopisma: Collier’s, The Saturday Evening Post, Cosmopolitan, Argosy i inne.
Część opowiadań z tego okresu została zebrana w tomie Witajcie w małpiarni; pozostałych nigdy nie wydano w formie książkowej. W 1999 roku z zapomnienia wydobył je Peter Reed – literaturoznawca, przyjaciel pisarza. Dwadzieścia trzy nieznane dotąd nowele napisane w okresie największego rozkwitu talentu Vonneguta, poprzedzone przedmową autora, ukazują się w niniejszym zbiorze pt. „Tabakiera z Bagombo.”
Pełne życia, humoru i mądrości, pomysłowe, doskonale napisane i spuentowane, ujawniają biegłość pisarza w rysowaniu indywidualnej osobowości w kilku zaledwie akapitach. Czytelnik odnajdzie tu odzwierciedlenie doświadczeń autora z okresu II wojny światowej, a także wgląd w zachowania i obsesje Amerykanów w latach 50., szczególnie w fascynację możliwościami rozwoju nauki i techniki. Niektóre z opowiadań doskonale wpisują się w amerykańską tradycję nieprawdopodobnych historii, której reprezentantem był Mark Twain.
Źródło opisu: okładka powieści
Źródło okładki : zdjęcia autorskie