Kurt Vonnegut

Tabakiera z Bagombo

Kurt Vonnegut

"Tabakiera z Bagombo"

Kurt Vonnegut Tabakiera z Bagombo
Kurt Vonnegut Tabakiera z Bagombo
Kurt Vonnegut Tabakiera z Bagombo

Dzięki swoim powieściom Kurt Vonnegut zdobył światowe uznanie jako jeden z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich drugiej połowy XX wieku. Mniej doceniany jest jego talent twórcy krótkich form, których również jest mistrzem. W latach 50.i 60. napisał ich kilkadziesiąt: publikowały je popularne wówczas czasopisma: Collier’s, The Saturday Evening Post, Cosmopolitan, Argosy i inne.

Część opowiadań z tego okresu została zebrana w tomie Witajcie w małpiarni; pozostałych nigdy nie wydano w formie książkowej. W 1999 roku z zapomnienia wydobył je Peter Reed – literaturoznawca, przyjaciel pisarza. Dwadzieścia trzy nieznane dotąd nowele napisane w okresie największego rozkwitu talentu Vonneguta, poprzedzone przedmową autora, ukazują się w niniejszym zbiorze pt. „Tabakiera z Bagombo.”

Pełne życia, humoru i mądrości, pomysłowe, doskonale napisane i spuentowane, ujawniają biegłość pisarza w rysowaniu indywidualnej osobowości w kilku zaledwie akapitach. Czytelnik odnajdzie tu odzwierciedlenie doświadczeń autora z okresu II wojny światowej, a także wgląd w zachowania i obsesje Amerykanów w latach 50., szczególnie w fascynację możliwościami rozwoju nauki i techniki. Niektóre z opowiadań doskonale wpisują się w amerykańską tradycję nieprawdopodobnych historii, której reprezentantem był Mark Twain.

Źródło opisu: okładka powieści
Źródło okładki : zdjęcia autorskie

 Najnowsze Wpisy

Biblioteka

Powrót Do Kategorii

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podobne prace

Haruki Murakami "Norwegian Wood"

Norwegian Wood

Haruki Murakami
José Saramago „Miasto ślepców”

Miasto ślepców

José Saramago
Paulo Coelho Piąta Góra

Piąta Góra

Paulo Coelho
error: