Kurt Vonnegut

Tabakiera z Bagombo

Kurt Vonnegut

"Tabakiera z Bagombo"

Kurt Vonnegut Tabakiera z Bagombo
Kurt Vonnegut Tabakiera z Bagombo
Kurt Vonnegut Tabakiera z Bagombo

Dzięki swoim powieściom Kurt Vonnegut zdobył światowe uznanie jako jeden z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich drugiej połowy XX wieku. Mniej doceniany jest jego talent twórcy krótkich form, których również jest mistrzem. W latach 50.i 60. napisał ich kilkadziesiąt: publikowały je popularne wówczas czasopisma: Collier’s, The Saturday Evening Post, Cosmopolitan, Argosy i inne.

Część opowiadań z tego okresu została zebrana w tomie Witajcie w małpiarni; pozostałych nigdy nie wydano w formie książkowej. W 1999 roku z zapomnienia wydobył je Peter Reed – literaturoznawca, przyjaciel pisarza. Dwadzieścia trzy nieznane dotąd nowele napisane w okresie największego rozkwitu talentu Vonneguta, poprzedzone przedmową autora, ukazują się w niniejszym zbiorze pt. „Tabakiera z Bagombo.”

Pełne życia, humoru i mądrości, pomysłowe, doskonale napisane i spuentowane, ujawniają biegłość pisarza w rysowaniu indywidualnej osobowości w kilku zaledwie akapitach. Czytelnik odnajdzie tu odzwierciedlenie doświadczeń autora z okresu II wojny światowej, a także wgląd w zachowania i obsesje Amerykanów w latach 50., szczególnie w fascynację możliwościami rozwoju nauki i techniki. Niektóre z opowiadań doskonale wpisują się w amerykańską tradycję nieprawdopodobnych historii, której reprezentantem był Mark Twain.

Źródło opisu: okładka powieści
Źródło okładki : zdjęcia autorskie

 Najnowsze Wpisy

Biblioteka

Powrót Do Kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne prace

Haruki Murakami "Norwegian Wood"

Norwegian Wood

Haruki Murakami
José Saramago „Miasto ślepców”

Miasto ślepców

José Saramago
Paulo Coelho Piąta Góra

Piąta Góra

Paulo Coelho
error: