Herbjørg Wassmo

Księga Diny

Herbjørg Wassmo

"Księga Diny"

„Księga Diny” Herbjørg Wassmo to pierwsza część Trylogii Diny. Na napisaną w 1989 roku powieść czytelnicy musieli czekać wiele lat, nim pojawiła się w polskim przekładzie. Zanim przeczytałam historię Diny, poznałam jej losy oglądając ekranizację tego dzieła. Film zrobił na mnie ogromne wrażenie. Doskonale oddał realia XIX-wiecznej Norwegii. Postać Diny już na zawsze pozostanie ze mną. Film oglądałam kilka razy. Książkę przeczytałam dwukrotnie. Za pierwszym razem wydała mnie się, w porównaniu z filmem, nudna i rozwlekła. Jednak niedawno czytałam całą trylogię i na nowo odkryłam jej uroki i magię. Tym razem całość przeczytałam „jednym tchem”. W „Księdze Diny” znajdziecie humor, nieokrzesaną namiętność, obrazy życia ówczesnych ludzi, ale głównie poznacie losy dziewczynki, kobiety i matki, na której życiu zaważył tragiczny wypadek, który nieodwracalnie wpłynął na jej rozwój. Dina już na zawsze pozostała nieszczęśliwym, prześladowanym poczuciem winy dzieckiem w ciele pięknej i nie znającej granic kobiety.

Herbjørg Wassmo „Księga Diny”
Herbjørg Wassmo „Księga Diny”
Herbjørg Wassmo „Księga Diny”

„Dzika, namiętna i mroczna opowieść o niepokornej kobiecie łamiącej wszelkie zakazy.”

Jam jest Dina, zabijam tych, których kocham – mówi tytułowa bohaterka. Śmierć towarzyszy Dinie nieustannie, jest oswojona, bliska jak duchy zmarłych, które często ją nawiedzają. Dina żyje na pograniczu dwóch światów. Zafascynowana przemijaniem i sztuką unicestwiania, naznaczona piętnem śmierci.

Księga Diny jest kontynuacją najlepszych rozdziałów w norweskiej tradycji literackiej. To książka pod każdym względem niezwykła – pełna napięcia i zabawna, przejmująca w opisach dramatycznego losu bohaterki. Dina nazywana przez autorkę amazonką i wojowniczką, wilczycą i olbrzymką, pozostaje przede wszystkim głęboko zranionym dzieckiem, którego uczucia uległy dewiacji w wyniku strasznych przeżyć.”

Źródło opisu: okładka powieści
Źródło okładki : zdjęcia autorskie

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne prace

"Komornik" Tomasz Cze

Komornik, czyli śmieszna opowieść o emigracji

Tomasz Cze
"Pokurcz" Krystyna Śmigielska

Pokurcz

Krystyna Śmigielska
Zbigniew Zborowski "Głos przeszłości"

Głos przeszłości

Zbigniew Zborowski
error: