Marek Sołtysik

Klan Matejków

Prezentacja Książki

Marek Sołtysik

"Klan Matejków"

"Klan Matejków" Marek Sołtysik
"Klan Matejków" Marek Sołtysik
"Klan Matejków" Marek Sołtysik

Opis okładkowy

„Pablo Picasso stał w zachwycie przed Polonią Matejki. Wielki Hiszpan nie musiał znać ani treści, ani patriotycznej genezy tego płótna. Urzekła go siła wyrazu, doskonałość formy i tajemnica, dzięki której nieliczne dzieła nigdy się nie starzeją.

Jerzy Nowosielski, wybitny przedstawiciel awangardy, podkreślił: „Jeśli chodzi o sposób zdobienia kościoła w Europie XIX wieku, to Matejko stworzył największe dzieło…”.

Matejko wizjoner, „cały w prorokach”, jak mówił Stanisław Wyspiański, zainspirowany nie tylko w Weselu Matejkowskim duchem. Autentyczny artysta, który nie dzielił życia na pracę i zabawę, zaskakiwał formą obrazów, nie szedł w ordynku, chronił swą tożsamość. Samotnik kochający życie, historiozof niepomny na kronikarskie ceregiele.

Historia Matejki i jego rodziny – matki wychowującej dzieci „do sztuki”, braci, z których Janek wcale nie czuł się najzdolniejszy, wyjątkowo utalentowanego zięcia Józefa Unierzyskiego, córki Beaty, znakomitego witrażysty Stefana Witolda Matejki (bratanka Mistrza) – to temat na wielką filmową sagę, równie fascynującą jak ta książka.

Marek Sołtysik (ur. 1950), powieściopisarz, poeta, edytor, scenarzysta, malarz, grafik, krytyk sztuki, absolwent ASP w Krakowie. Wykłada na UJ i krakowskiej ASP. Jest autorem ponad 40 książek oraz kilkudziesięciu słuchowisk, m.in. cyklu dokumentalnego o polskich artystach przełomu XIX i XX wieku. Prowadził dział prozy w „Życiu Literackim” oraz „Pocztę Literacką”, pisał dla „Przekroju”. W latach 2001-2003 był felietonistą „Rzeczpospolitej”. Do niedawna publikował regularnie w miesięcznikach „Palestra” i „Kraków”. Współpracuje z „Twórczością” i portalem „Sztuki Piękne”.”

Źródło opisu: okładka powieści
Źródło okładki : zdjęcie autorskie

Kilka słów o powieści

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne prace

Czteropalczaści - Marcin Masłowski

Czteropalczaści

Marcin Masłowski
O sensie życia - Viktor E. Frankl

O sensie życia

Viktor E. Frankl
Lipcowe dziewczyny - Phoebe Locke

Lipcowe dziewczyny

Phobe Locke
error: