Erin Hunter

#93 Recenzja „Mroczna rzeka”

#93 Recenzja "Mroczna rzeka"

"Mroczna rzeka" Erin Hunter

Recenzja

Wstęp

Z niecierpliwością czekałam na kolejny tom Cyklu „Wojownicy.” „Mroczna rzeka” Erin Hunter to drugi tom trzeciej serii „Potęga trójki.” Jest to kontynuacja przygód trojga rodzeństwa. Sójcza Łapa, Lwia Łapa i Ostrokrzewiasta Łapa to młode i wyjątkowe koty. Próbują poznać tajemnice innych kotów z Klanu Pioruna. Szkolą się w wybranych przez siebie sztukach. Chcą także poznać sekrety innych klanów, przez co wpadają w tarapaty. To kolejna część przygód kocich bohaterów. Baśniowa sceneria sprawiła, że choć na chwilę oderwałam się od naszej szarej rzeczywistości. To prawdziwa uczta nie tylko dla miłośników kotów. Jeśli chcecie poznać dalsze losy trojga rodzeństwa, które poznaliśmy w „Widzeniu”, to koniecznie sięgnijcie po „Mroczną rzekę.”

Problemy Klanu Rzeki

Po ciężkiej dla wszystkich klanów porze nagich drzew, przyszła wyczekiwana pora nowych liści. Natura budzi się do życia. Zwierzyny jest coraz więcej, bohaterowie nie muszą już głodować. Jednak w klanach powstają konflikty, rodzą się nowe problemy. Młode koty nie zdają sobie sprawy z konsekwencji wynikających z łamania kodeksu wojownika. Udają się na zgromadzenie. Ostrokrzewiasta Łapa i Lwia Łapa są bardzo podekscytowani tym, że znów będą mieli okazję spotkać swoich przyjaciół z innych klanów:

„Na myśl o zgromadzeniu Lwią Łapę z emocji zaczął mrowić ogon.”

Dla Sójczej Łapy to będzie coś nowego – na poprzednim zgromadzeniu nie był obecny. W czasie obrad klanów na jaw wychodzi fakt, że Klan Rzeki ma problem z własnym terytorium. Na pewien czas osiedla się na wyspie, gdzie odbywają się zgromadzenia. Inne klany nie są z tego zadowolone. Zaczynają obawiać się o własne terytorium. Czy dojdzie do kolejnej bitwy między wojownikami? Ostrokrzewiasta Łapa postanawia poznać sekret Klanu Rzeki. Przekrada się na Wyspę Dębów, by porozmawiać z Wierzbową Łapą. Jakie konsekwencje poniesie za złamanie zasad panujących w klanach? Czy jej misja przyniesie rozwiązanie?

Tajemnice między rodzeństwem

Wojownicy Klanu Pioruna mają wiele sekretów. Młode koty je wyczuwają i chciałyby poznać. Sójcza Łapa ma widzenia, potrafi kontaktować się z Klanem Gwiazdy nad Księżycową Sadzawką. Ten niepokorny medyk poznaje tajemnice innych klanów, które nie są przeznaczone dla jego uszu:

„– Wiedza może być niebezpieczna – przestrzegła go Liściasta Sadzawka.”

Sójcza Łapa znajduje nad brzegiem jeziora tajemniczy patyk. Dzięki niemu ma mroczne widzenie. Czy dotyczy ono przeszłości, czy tego, co dopiero ma się wydarzyć? Przywódca Klanu Pioruna, Ognista Gwiazda, lekceważy to, co Sójcza Łapa ma do przekazania. Młody kot jest tym faktem bardzo rozgoryczony:

„Jestem kimś więcej niż tylko ślepym medykiem! – pomyślał Sójcza Łapa i wysunął pazury. – Ja im jeszcze pokażę!”

Również Lwia Łapa ukrywa pewien sekret przed rodzeństwem i pozostałymi wojownikami. Gdzie wymyka się nocami i co robi? Wszyscy zauważają, że jest wiecznie niewyspany, co wpływa na jego umiejętności w czasie polowań i treningów. Czy Ostrokrzewiasta Łapa odkryje sekret brata i w porę go ostrzeże, że może to zaszkodzić ich klanowi?

„Ostrokrzewiasta Łapa poczuła nagle smutek. Kiedyś dzielili się wszystkim, ale teraz próby wyduszenia czegokolwiek z brata przypominały wyjmowanie pcheł spomiędzy kolców jeża — jeśli nie wyskoczą same, nie ma mowy, żeby ich dosięgnąć.”

Rodzeństwo coraz częściej zastanawia się nad zasadami kodeksu wojownika. Z niektórymi z nich się nie zgadza. Jednak starsi wojownicy twierdzą, że tylko przestrzegając ustalonych zasad można zachować spokój i porządek:

„– Może przestaniesz głowić się nad kodeksem wojownika, a zaczniesz go stosować? Twój klan jest głodny i przemoczony. Skoncentruj się na tym, żeby go nakarmić, zamiast zastanawiać się nad dobrem i złem!”

Jakich wyborów dokonają młode koty? Czy pójdą za głosem serca, czy też będą żyć zgodnie z obowiązującymi zasadami? Rodzeństwo połączy siły i spróbuje uchronić klany przed nadciągającym niebezpieczeństwem. Co grozi klanom? Koniecznie przeczytajcie.

Podsumowanie

Erin Hunter "Mroczna rzeka"

„Mroczna rzeka” Erin Hunter to kolejna wspaniała część cyklu „Wojownicy.” Dzięki obrazowym opisom, w baśniowej i magicznej scenerii, Czytelnik zapomina o otaczającym go świecie. Dla mnie to była ucieczka przed szarą rzeczywistością. Z przyjemnością czytałam o sfrustrowanym Sójczej Łapie, zagubionym Lwiej Łapie i niepokornej Ostrokrzewiastej Łapie. To trio naprawdę potrafi wywołać zamęt nie tylko w Klanie Pioruna! Ich umiejętności z każdym dniem rosną. To doskonała powieść o rodzącej się przyjaźni pomiędzy poszczególnymi bohaterami. Doskonale Autorka ukazała tutaj narastający konflikt pomiędzy klanami. Byłam bardzo ciekawa, czy Klan Rzeki rozwiąże problem z własnym terytorium. Były momenty, które wywoływały uśmiech na mojej twarzy. Doświadczyłam także odrobiny niepewności i strachu. Bardzo ciekawi mnie, jakie tajemnice skrywają inne koty z Klanu Pioruna. Mam nadzieję, że w kolejnych częściach kilka sekretów się wyjaśni. Niecierpliwie czekam na kontynuację przygód tego wyjątkowego rodzeństwa z Klanu Pioruna!

Kilka słów o powieści

Olimpia

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne prace

Czteropalczaści - Marcin Masłowski

Recenzja „Czteropalczaści” Marcin Masłowski | #141 |

Marcin Masłowski
Karuzela - Justyna Balcewicz

Recenzja „Karuzela” Justyna Balcewicz | #140 |

Justyna Balcewicz
Dom, który widział zbyt wiele

Recenzja „Dom, który widział zbyt wiele” Aneta Grabowska | #139 |

Aneta Grabowska
error: