Karolina Bartel (Avath)

#91 Recenzja „Szlak pomiędzy światami”

#91 Recenzja "Szlak pomiędzy światami"

Recenzja "Szlak pomiędzy światami" Karolina Bartel (Avath)

Recenzja

Wstęp

Powieść fantasy „Szlak pomiędzy światami” autorstwa Karoliny Bartel to cudowna historia, w której uruchamiają się wszystkie pokłady ludzkiej wyobraźni. Po jej przeczytaniu, odkryjecie, że to co nas otacza, skrywa w sobie wiele tajemnic. Czy wierzycie, że nasz świat, ten, w którym żyjemy, nie jest jedyny? Karolina Bartel stworzyła cudowne Krainy, które funkcjonują w równoległej rzeczywistości. Zabiera nas w niesamowitą podróż do miejsc, w których żyją inne rasy, gdzie używanie magii jest codziennością. Jeśli chcecie wziąć udział w tajemniczej i niebezpiecznej misji, poznać ciekawych bohaterów i odkryć nowe światy, to ta powieść jest dla Was. Wystarczy tylko, że na chwilę zapomnicie o naszej szarej rzeczywistości i dacie się porwać wyobraźni!

Krainy

Według pewnej legendy kiedyś istniał jeden świat, w którym rządzili Bogowie. Jednak każdy z nich marzył o swoim własnym miejscu, w którym będzie niepodzielnym władcą. Bóg Czasu postanowił stworzyć Krainy:

„Nie potrafimy panować wspólnie. Ze swej mocy podzielę ten świat w przestrzeni i czasie. Każde z was będzie posiadało swój świat – w całości, jednak równolegle z innymi.”

W ten sposób świat został podzielony między Bogów. Krainy zaczęły istnieć niezależnie od siebie i nie było możliwości przenoszenia się z jednej, do drugiej, Do czasu… Na skutek pewnych mrocznych wydarzeń, powstał tunel, dzięki któremu można było odwiedzać inne światy, światy równoległe. Porządek w Krainach został zachwiany. Pewnego razu z każdej z nich zginęły potężne artefakty, które gwarantowały spokój i prawidłowe funkcjonowanie danego miejsca. Obrońcy Krain, nazywani Strażnikami, postanowili odzyskać utracone przedmioty i odkryć kto, i dlaczego je ukradł. Autorka zabiera Czytelnika w pełną magii, przygód i niebezpieczeństw podróż. Wraz ze Strażnikami będziemy poszukiwać straconych artefaktów oraz poznawać tajemnice i legendy konkretnych światów.

Fantamagorium

Strażnicy, by odzyskać to, co im ukradziono, spotykają się w Krainie Wyobraźni – Fantamagorium. Jest to cudowne miejsce, gdzie myśli stają się rzeczywistością. Jednak to również niebezpieczny świat – wszystkie wyobrażane lęki stają się tutaj rzeczywistością. Uczestnicy misji muszą bardzo uważać, na to, czego sobie życzą. Poznajemy nietuzinkowe postacie. W powieści znajdziemy dużo humoru. Każdy Strażnik ma inny charakter, co doskonale zostało tutaj zobrazowane. Muszą się zjednoczyć i wzajemnie poznać, by wspólnymi siłami doprowadzić misję do szczęśliwego końca. Każdy z uczestników opowiada o Krainie, z której przybył, a także o sobie. Jednak wszyscy mają swoje tajemnice. Syl wyruszyła w tę podróż, by odszukać ukochaną, jest pochłonięta myślą, by znów spotkać Eresteję. To wpędza ją w kłopoty:

„Straszne to musi być uczucie, miłość. Skoro tyle złego potrafi wyrządzić i nie daje nic w zamian (…) mam nadzieję, że nigdy nie będę mieć nic wspólnego z miłością.”

Bardzo spodobała mnie się postać Nocnego Marka. To zażywny staruszek strzegący Krainy Snów. Dzięki magicznemu proszkowi kilkakrotnie ratował towarzyszy z opresji. Nie znosi snuszek, wręcz ich nienawidzi. Kim są snuszki i dlaczego wywołują taki strach we wszystkich Strażnikach? Poznamy tutaj także historię nieszczęśliwej miłości. Spotkamy się z zawiścią i pragnieniem zemsty. Bohaterowie są pełni sprzeczności, wzajemnie się wspierają, ale dla niektórych misja ma także inny cel… W tym świecie znalazł się również Pisarz. Trafił tu zupełnie przypadkowo, nie jest Strażnikiem. Dopiero stopniowo poznaje cel misji, w której bierze udział. To dzięki niemu udaje się odkryć, że artefakty łączy jeden szczegół, który ma bardzo duże znaczenie. Mężczyzna jest zafascynowany tajemniczymi towarzyszami i ich odmiennością. To jego oczami Czytelnik poznaje Fantamagorium i tych, którzy podjęli się niebezpiecznej misji.

Pisarz

Uczestnicy misji postanowili się rozdzielić, by szybciej odnaleźć złodzieja artefaktów. Na swojej drodze Pisarz spotkał Starca – Memo. Poznał jego historię i dowiedział się, dlaczego szuka drogi do innego świata. Prowadzili ciekawe dysputy na temat życia i innych rzeczywistości. Pisarz opowiadał towarzyszowi, kim jest w swoim świecie:

– W swoim świecie jestem pisarzem książek. – Czy piszesz bajki dla dzieci, by w przyszłości śniły o rzeczach nierealnych, czy raczej piszesz te mądre księgi, z których nie wynika nic mądrego dla uczonych. A z głupca czynią pewnego siebie i swego rozumu, ale dalej po prostu głupca?”

Pisarz jest zachwycony miejscem, do którego trafił. Planuje napisać niesamowitą historię na podstawie tego, co tutaj przeżył. Czy jednak uda mu się wrócić do swojej rzeczywistości i spełnić to marzenie?

„Czuł, że jego przygoda w Fantamagorium i wspomnienia Starca utworzą opowieść, która stanie się przewodnikiem dla zaginionych moli książkowych, odkryciem wydawniczym i światełkiem dla wtórnych analfabetów, wśród których przyszło mu egzystować.”

Czy misja Strażników zakończy się sukcesem i w Krainach znów zapanuje spokój i równowaga? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, to koniecznie sięgnijcie po tę wspaniałą, działającą na ludzką wyobraźnię, powieść!

Podsumowanie

"Szlak pomiędzy światami" Karolina Bartel (Avath)

Powieść fantasy „Szlak pomiędzy światami” autorstwa Karoliny Bartel to bardzo przyjemna lektura. Autorka stworzyła ciekawe Krainy, przedstawiła kilka legend z nimi związanych. Zabrała Czytelnika do świata wyobraźni, który rządzi się własnymi prawami. To wspaniała historia dla tych, którzy kochają magię, nietuzinkowych bohaterów i lubią poznawać ciekawe miejsca. Jest tutaj dawka humoru. Uwielbiałam te momenty, gdy Strażnicy się przekomarzali i zaciekle dyskutowali. Poczułam też dreszcz na plecach, gdy spotykali na swojej drodze niebezpieczeństwo. Jednak doskonale sobie radzili w trudnych sytuacjach i wzajemnie wspierali. Początkowa nieufność pomiędzy uczestnikami misji, po pewnym czasie, przerodziła się w pełne zaufanie. Bohaterowie się wspierali i wymieniali doświadczeniami. To piękna historia nie tylko o niebezpiecznej misji, ale także sile miłości oraz nienawiści. Autorka stworzyła bohaterów, z których każdy ma pragnienia i cele, każdy za czymś tęskni.

Karolina Bartel, obrazowo i z dużą dbałością o szczegóły, przedstawiła świat, w którym rozgrywa się akcja tej historii. Jest to barwne i wspaniałe miejsce, choć także pełne niebezpieczeństw. Dzięki zawartym tutaj legendom i stopniowo ujawnianym sekretom, powieść trzyma Czytelnika w napięciu od początku do ostatniej strony. Sam pomysł na stworzenie kilku równolegle istniejących światów bardzo przypadł mnie do gustu. Z przyjemnością poznawałam bohaterów biorących udział w misji. Byłam ciekawa, kto ośmielił się zachwiać równowagą Krain. Chciałam poznać sekrety Strażników oraz dowiedzieć się, co czeka Pisarza. Zakończenie mnie zaskoczyło. Jeśli jesteście miłośnikami fantasy, lubicie poznawać nowe światy, chcecie zatracić się w Krainie Wyobraźni, to sięgnijcie po tę powieść!

Kilka słów o powieści

Olimpia

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne prace

Czteropalczaści - Marcin Masłowski

Recenzja „Czteropalczaści” Marcin Masłowski | #141 |

Marcin Masłowski
Karuzela - Justyna Balcewicz

Recenzja „Karuzela” Justyna Balcewicz | #140 |

Justyna Balcewicz
Dom, który widział zbyt wiele

Recenzja „Dom, który widział zbyt wiele” Aneta Grabowska | #139 |

Aneta Grabowska
error: