Henning Mankell

Wspomnienia Brudnego Anioła

Henning Mankell

"Wspomnienia Brudnego Anioła"

Henning Mankell to szwedzki pisarz, któremu sławę przyniósł cykl powieści kryminalnych z komisarzem policji Kurtem Wallanderem. Pisarz był miłośnikiem Afryki, żył po części w Szwecji, po części w Mozambiku. Powieść Wspomnienia brudnego anioła w dużej mierze zawiera spostrzeżenia autora odnoście życia na afrykańskim lądzie i relacji biały człowiek – czarny człowiek.

Henning Mankell Wspomnienia Brudnego Anioła
Henning Mankell Wspomnienia Brudnego Anioła
Henning Mankell Wspomnienia Brudnego Anioła

„Początek XX wieku, miasto w portugalskiej kolonii w Afryce  i przejmująca historia samotnej białej kobiety. Hanna opuszcza Szwecję na pokładzie statku handlowego, zatrudniona jako kucharka. W czasie rejsu zakochuje się i wychodzi za mąż za drugiego oficera. Jednakże po kilku tygodniach mąż Hanny umiera na tropikalną chorobę i zostaje pochowany w morzu. Zrozpaczona dziewczyna ucieka ze statku w portugalskim porcie i wówczas w jej życiu rozpoczyna się zupełnie nowy rozdział.

Hanna – samotna wśród białych, obca wśród czarnych – poznaje brutalną kolonialną rzeczywistość i próbuje zrozumieć afrykański świat. W sekretnym notatniku zapisuje swoje myśli. Zostanie on odnaleziony po prawie stu latach…”

Wspomnienie jest odległe i mgliste. Hanna jest teraz tak daleko od ojca i jego śmierci. Od domu położonego nad brzegiem brunatnej i zimnej rzeki Ljungi, płynącej na odludziu w północnej Szwecji. […l Minęło ponad pięć lat. Teraz jest czerwiec roku 1904. Wspomnienie ojca i jego słów odchodzi równie szybko, jak się pojawiło. Powrót myślami do teraźniejszości zajmuje Hannie ledwie parę sekund. Hanna wie, że najniezwyklejsze podróże człowiek odbywa zawsze w swoim wnętrzu, gdzie nie istnieją ani przestrzeń, ani czas.”

Źródło opisu: okładka powieści
Źródło okładki : zdjęcia autorskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne prace

Cordelia - Winston Graham

Cordelia

Winston Graham
Mity Wojny 1920 - Sławomir Koper, Tymoteusz Pawłowski

Mity wojny 1920

Sławomir Koper, Tymoteusz Pawłowski
Alexandra Tidswell "Lewisville"

Lewisville

Alexandra Tidswell
error: